Echipa și misiune

Organizația Copil, Comunitate, Familie a fost înființată în 2004. Începând cu 2005, reprezentăm în țara noastră organizația internațională Hope and Homes for Children, cu sediul central în Marea Britanie.

Fiecare copil are nevoie de familie.

Organizația Copil, Comunitate, Familie a fost înființată în 2004. Începând cu 2005, reprezentăm în țara noastră organizația internațională Hope and Homes for Children, cu sediul central în Marea Britanie. La nivel global, HHC UK activează de peste 25 de ani, cu scopul de a convinge guvernele să închidă instituțiile rezidențiale pentru copii și să le înlocuiască cu un sistem bazat pe conceptul familial. CCF Moldova și HHC Marea Britanie, în parteneriat cu autoritățile centrale și locale din țara noastră, acționează pentru a închide orfelinatele și a înlocui centrele de plasament cu alternative de tip familie și servicii comunitare, reușind să închidem 10 internate și să lucrăm direct cu 7431 de copii și familiile lor.

Misiunea CCF Moldova

CCF Moldova creează pentru copiii în nevoie un mediu de speranţă şi respect, în care îşi pot dezvolta potenţialul complet şi oferă instrumente practice pentru o schimbare pozitivă în viaţa copilului, familiei şi comunităţii.

Viziunea CCF Moldova

Creăm o lume unde toți copiii noștri se vor bucura de o copilărie fericită, vor avea pentru ce zâmbi, vor primi dragoste, grijă și protecția familiei.

Împreună - mai puternici!

Echipa

CCF Moldova este o echipă de profesioniști, coordonată de Președinta Liliana Rotaru, Doctor în Filologie. Echipa este compusă din experți în psihologie, psiho-pedagogie, asistență socială, drept, finanțe, cu o vastă experiență în dezinstituționalizare, incluziune socială și școlară. Lucrăm cu copii de diferite vârste: 0-3 ani, preșcolari, școlari și adolescenți.

  • Dr. Liliana Rotaru – Președinta CCF Moldova; liliana.rotaru@ccfmoldova.org
  • Sergiu Busuioc – Director Financiar; sergiu.busuioc@ccfmoldova.org
  • Dr. Ala Nosatîi – Directoră Program; dezinstituționalizarea copiilor 0-7 ani; Bălți; ala.nosatii@ccfmoldova.org
  • Dr. Lorina Ghițu –Directoră Program; dezinstituționalizarea copiilor 7-18 ani; lorina.ghitu@ccfmoldova.org
  • Dr. Livia Marginean – Directoră Program; dezinstituționalizarea copiilor 0-7 ani;  Chișinău; livia.marginean@ccfmoldova.org
  • Irina Ciumac - Ofițeră de monitorizare și evaluare a calității serviciilor; irina.ciumac@ccfmoldova.org
  • Cornelia Adeola– Manageră resurse umane; cornelia.adeola@ccfmoldova.org  

Asistență refugiați Blue Dot:

  • Natalia Făureanu – Coordonatoarea serviciului „Blue Dot”; natalia.faureanu@ccfmoldova.org
  • Olesea Heiu – Asistenta serviciului „Blue Dot”; olesea.heiu@ccfmoldova.org 

Dezinstituționalizarea copiilor de vârstă mică și preșcolarilor:

  • Diana Andrusceac – Asistentă Socială; andrusceac.diana@ccfmoldova.org
  • Eugen Danilov – Asistent Social; eugen.danilov@ccfmoldova.org
  • Veronica Donciu – Asistentă Socială; veronica.donciu@ccfmoldova.org
  • Tatiana Harbur – Asistentă Socială; tatiana.harbur@ccfmoldova.org
  • Daniela Buinovschi – Asistentă Socială; daniela.buinovschi@ccfmoldova.org
  • Nelea Ungureanu - Asistentă Socială în echipa mobilă; nelea.ungureanu@ccfmoldova.org
  • Tatiana Beschieru – Psihologă; tatiana.beschieru@ccfmoldova.org
  • Tatiana Versteac – Psihologă; tatiana.versteac@ccfmoldova.org
  • Olga Caraman – Psihologă; olga.caraman@ccfmoldova.org
  • Renata Tiron – Psihologă; renata.tiron@ccfmoldova.org

Dezinstituționalizarea școlarilor și educația incluzivă:

  • Sorin Popescu – Psiholog; sorin.popescu@ccfmoldova.org
  • Liliana Trifan – Psihologă; lilia.trifan@ccfmoldova.org

Comunicare și fundraising:

  • Tatiana Codreanu – Directoare Comunicare și Fundraising; tatiana.codreanu@ccfmoldova.org
  • Ludmila Agheni –  Fundraiser donații individuale; ludmila.agheni@ccfmoldova.org
  • Patricia Andronache – Fundraiser donații corporative; patricia.andronache@ccfmoldova.org
  • Sorina Bucliș – Comunicatoare; sorina.buclis@ccfmoldova.org

Resurse și logistică:

  • Silvia Gorobeț – Contabilă-șefă; silvia.gorobet@ccfmoldova.org
  • Elena Damașcan – Contabilă; elena.damascan@ccfmoldova.org
  • Elena Lungu – Contabilă; aliona.lungu@ccfmolodva.org
  • Alexandru Tozlovan – Manager procurări; alexandru.tozlovan@ccfmoldova.org
  • Octavian Vârlan – Avocat; octavian.virlan@ccfmoldova.org
  • Igor Panaguţa – Ofițer logistică; igor.panaguta@ccfmoldova.org
  • Vasile Lupulenco - Expert în construcții
  • Ecaterina Busuioc - Lucrătoare tehnică